
o dodatkowe źródło energii. Z kolei w skali przemysłowej panele fotowoltaiczne mogą być używane przykładowo w elektrowniach słonecznych. Samym zarządzaniem energii elektrycznej pozyskiwanej z promieniowania słonecznego zajmuje się oddzielna gałąź przemysłu, którą jest energetyka słoneczna. W użytkowaniu fotoogniw w skali przemysłowej coraz częściej wprowadza się panele słoneczne do różnych zakładów przemysłowych. Ponadto baterie słoneczne mogą wspomagać działanie latarni ulicznych oraz nawet niektórych statków wycieczkowych. Ciekawostką jest jest fakt, że energia słoneczna nie była często wykorzystywana pod koniec zeszłego stulecia, ale na początku XXI wieku wiele państw zaczęło wprowadzać subwencję na budowę przemysłowych instalacji słonecznych. Zastosowanie paneli słonecznych nie ogranicza się więc do użytku prywatnego.
Testowanie odporności paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne, które muszą być montowane na zewnątrz żeby posiadać bezpośredni dostęp do światła słonecznego, powinny być odpowiednio wytrzymałe. Panele fotowoltaiczne muszą być odporne na zmieniające się warunki pogodowe, dlatego przeprowadzane są specjalne testy, które sprawdzają tą wytrzymałość. Istnieją cztery testy wytrzymałościowe, którym poddaje się panele fotowoltaiczne. Każdy rodzaj testu sprawdza inny rodzaj wytrzymałości. Można wyróżnić więc testy cyklów termicznych, testy wilgoci i ciepła, testy obciążeń dynamicznych oraz testy PID. Wszystkie te testy wytrzymałościowe istnieją po to, żeby panele fotowoltaiczne jak najlepiej spełniały swoje funkcje. Każdy z rodzajów wyróżnionych testów podlega określonym procedurom, które określają metodę ich przeprowadzania. Po pozytywnym przejściu wszystkich testów wytrzymałościowych panele fotowoltaiczne mogą być przeznaczone do użytku. Panele fotowoltaiczne mogą przez wiele lat spełniać swoją funkcję, którą jest korzystanie z promieniowania słonecznego w celu zamiany jej w energię elektryczną.
Czy panele słoneczne są ekonomiczne
Panele fotowoltaiczne stanową dodatkowe źródło energii, które korzystają z promieniowania słonecznego, żeby przemienić je w energię elektryczną. Warto rozważyć kwestię, czy korzystanie i inwestycja w panele słoneczne jest opłacalna z punktu widzenia ekonomii. Sama produkcja paneli fotowoltaicznych jest dość kosztowna, w zależności od rodzaju wykorzystanych ogniw słonecznych, a energia produkowana za ich pomocą jest mniejsza niż zapotrzebowanie. Pod koniec zeszłego stulecia wykonanie paneli słonecznych było zbyt drogie, więc rzadziej w nie inwestowano, jednak sytuacja zmieniła się na początku XXI wieku. Wraz z rozwojem technologii produkcja paneli fotowoltaicznych stała się mniej kosztowna, a sama wydajność paneli się zwiększyła. W związku z większą opłacalnością posiadania paneli fotowoltaicznych oraz ze względów ekologicznych państwa wprowadziły subwencję na konstruowanie przemysłowych instalacji fotowoltaicznych. Ponadto istnieje wiele dotacji i dofinansowań do paneli słonecznych przeznaczonych do użytku indywidualnego.